• niedz.. maj 26th, 2024

Ceref.pl

Blog podatkowy - Najlepsze porady dla podatnika

Masz kredyt dopiero od roku? Zobacz, czy łapiesz się na refinansowanie kredytu hipotecznego!

refinansowanie kredytu hipotecznego

Rynkowe realia potrafią zmieniać się bardzo szybko. Dotyczy to również kredytów. Nawet jeśli od niedawna spłacasz swoje zobowiązanie, refinansowanie kredytu hipotecznego może okazać się bardzo korzystną opcją. Sprawdźmy, jakie są warunki i kiedy warto zainteresować się tym produktem!

Refinansowanie kredytu hipotecznego: na czym polega?

Wielu kredytobiorców sądzi, że są skazani na spłatę kredytu w tym samym banku przez cały okres wskazany w harmonogramie. I to nawet w sytuacji, w której warunki widniejące w umowie zaczną znacząco odbiegać od tych oferowanych nowym kredytobiorcom. Ale wcale tak nie jest!

Refinansowanie kredytu hipotecznego to proces, który pozwala kredytobiorcy na zastąpienie istniejącego zobowiązania hipotecznego nowym kredytem. Oczywiście na lepszych warunkach. Mechanizm ten pozwala na uzyskanie niższego oprocentowania, zmianę warunków kredytu, takich jak okres spłaty czy rodzaj oprocentowania, a także na dostęp do dodatkowych środków finansowych na inne cele. 

Proces ten nieodłącznie wiąże się z przeniesieniem kredytu do innej instytucji finansowej. Tak zwane refinansowanie kredytu hipotecznego w tym samym banku nie ma miejsca. Możliwe jest jednak renegocjowanie warunków spłaty zobowiązania​​​​​​.

Spłacam kredyt od roku: czy mogę go refinansować?

Jeśli myślisz o refinansowaniu kredytu hipotecznego, zacznij od lektury tego artykułu na Blogu Kredytowym: https://blogkredytowy.pl/refinansowanie-kredytu-hipotecznego/

Znajdziesz w nim odpowiedzi na najważniejsze pytania, w tym to, dla kogo przewidziana jest ta możliwość. 

Przejdźmy jednak do konkretów: czy możliwe jest refinansowanie kredytu zaciągniętego przed rokiem? Jak najbardziej tak. Wynika to z prawa każdego kredytobiorcy do wcześniejszej spłaty kredytu, które wynika wprost z Ustawy o kredycie hipotecznym. Z drugiej strony pamiętaj, że w okresie pierwszych trzech lat spłaty może wiązać się to z koniecznością zapłacenia prowizji. Ta może w oczywisty sposób wpłynąć na opłacalność całej procedury. 

Również w takim przypadku istnieje jednak sprawdzony sposób na oszczędności: kredyt hipoteczny na refinansowanie poniesionych kosztów pozwala na zwiększenie zadłużenia o wydatki związane z refinansowaniem – dzięki temu nie muszą być dużym obciążeniem dla Twojego budżetu.

Kiedy warto rozważyć refinansowanie kredytu?

Jak widzisz, nic nie stoi na przeszkodzie, aby skorzystać z refinansowania kredytu hipotecznego, jeśli okaże się, że to korzystne dla Ciebie rozwiązanie. A kiedy może tak być? Poniżej znajdziesz kilka najczęstszych scenariuszy:

  • Spadek stóp procentowych: gdy stopy procentowe na rynku spadają, refinansowanie może umożliwić uzyskanie niższego oprocentowania niż to w obecnym kredycie. Znacząco obniżysz miesięczne raty oraz całkowity koszt kredytu.
  • Poprawa zdolności kredytowej: jeśli Twoja zdolność kredytowa poprawiła się od czasu uzyskania kredytu hipotecznego – na przykład dzięki wzrostowi dochodów lub poprawie historii kredytowej – możliwe, że kwalifikujesz się teraz do lepszych warunków.
  • Potrzeba zmiany warunków kredytu: refinansowanie może umożliwić zmianę kluczowych warunków kredytu, takich jak okres kredytowania, rodzaj oprocentowania, co może lepiej odpowiadać Twoim obecnym potrzebom i możliwościom finansowym.
  • Uzyskanie środków na większe wydatki: refinansowanie może również zapewnić dodatkową gotówkę na dowolny cel, w tym większe inwestycje, takie jak remont domu. Uzyskasz zdecydowanie lepsze warunki niż np. w ramach kredytu gotówkowego.
  • Długofalowe oszczędności: jeśli chcesz oszczędzać na kredycie w długiej perspektywie, rozwiązaniem jest właśnie refinansowanie kredytu, a wakacje kredytowe lub inne podobne do nich propozycje poprawią kondycję Twoich finansów jedynie doraźnie.